Inteligentne domy

Przyszłość, w których roboty będą dbały o nasze bezpieczeństwo, zdaje się czekać tuż za rogiem. Jednymi z najciekawszych rozwiązań są praktyczne systemy instalowane w naszych domach, które w niektórych sytuacjach wręcz myślą za samych domowników.

Misja

Producenci inteligentnych rozwiązań do naszych domów przekonują, że ich produkty ułatwiają życie. Dbają nie tylko o nasz komfort, ale również o bezpieczeństwo czy nawet, poprzez monitorowanie poziomu zużycia energii, stan naszego portfela. Bez wątpienia część osób byłaby bardzo wdzięczna za możliwość zdalnego upewnienia się, czy w porannym pośpiechu na pewno zdążyła zamknąć drzwi na klucz lub wyłączyć żelazko. Współczesny człowiek żyje w ciągłym biegu, dlatego korzystanie z tego typu pomocnych rozwiązań wydaje się całkiem racjonalne.

Coraz nowsze pomysły

Firma Fibaro zdaje się przodować w Polsce pod względem inteligentnych systemów do naszych domów. Stworzone przez nich instalacje zapewniają kontrolę nad niemal każdym metrem kwadratowym naszych domów. System wybudza mieszkańców ze snu ich ulubionymi dźwiękami, dostosowuje jasność i temperaturę w pokoju, a gdy zauważy, że wstają, automatycznie zaczyna wlewać do wanny wodę i sprawia, że ekspres sam robi nam ulubioną kawę. Dodatkowo na ekranie telewizora wyświetla aktualne warunki atmosferyczne, dzięki czemu wiadomo jak się ubrać. A kiedy domownik wychodzi z domu system sam dba o wszelkie zabezpieczenia. Inteligentne instalacje zatem sprawują kontrolę nad ogrzewaniem, oświetleniem i roletami w naszym domu, urządzeniami AGD, a także wszelkimi systemami alarmowymi i monitorującymi. Dlatego kiedy wykryje jakiekolwiek niebezpieczeństwo sam zadzwoni do Ciebie i powiadomi odpowiednie służby. Co najciekawsze system ten jest w stanie kontrolować nawet stan naszej lodówki i w przypadku braków samodzielnie je uzupełnić i zapłacić, korzystając z Twojej osobistej karty.

Czy warto?

Na pewno nie każdego zainteresują tego typu rozwiązania. Niewątpliwie jednak taka będzie przyszłość naszych domów. Obiecywane przez producentów korzyści są wręcz bajeczne – ciekawe tylko co się stanie w sytuacji jakiegokolwiek błędu technicznego albo awarii zasilania.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać powiadomienia o ciekawych artykułach